top of page
NIEZBĘDNIK RODZICA
Edukacja w domu
Pomagamy uczyć
Dołącz do nas!
Niezwykły Płock
To miasto ma duży potencjał - choć niestety słabo wykorzystany.
Jego niewątpliwym atutem jest historia! Płock w przeszłości był stolicą Polski - obok Gniezna, Krakowa, czy Poznania. Miało to miejsce za czasów panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego. W sumie było to 59 klat od 1079-1138 roku.Może niewiele, ale ile miast (miejscowości) w Polsce może się poszczycić tym, że były siedzibami królów? Można je wymienić na palcach jednej ręki (jakie?). Oczywiście był też Płock stolicą księstwa mazowieckiego - w okresie rozbicia dzielnicowego, a dokładnie w latach 1138-1262.
To tutaj w 1180 roku, przy kolegiacie św.Michała Archanioła, została założona najstarsza szkoła w Polsce i jedna z najstarszych w Europie (ile lat później powstała najstarsza polska uczelnia wyższa?), zwana popularnie"Małachowianką". Wielokrotnie przebudowywana, działa nieprzerwanie w tym samym miejscu. Jej najstarszą, zachowaną częścią są fundamenty i fragmenty murów kolegiaty św.Michała Archanioła, Zachowało się również wieża z XV wieku oraz XVII-wieczne skrzydło Kolegium Jezuickiego, które istniało od pocz. XVIIw do drugiej połowy XVIII wieku. Wykładowcami szkoły byli m.in.: profesor retoryki św. Andrzej Bobola (ok. 1591-1657) i Wojciech Szweykowski (1773-1838) - pierwszy rektor Uniwersytetu Warszawskiego. W szkole uczyli się m.in.: ogłoszony błogosławionym Honorat Koźmiński (1829-1916); prezydent II RP i profesor Politechniki Lwowskiej Ignacy Mościcki (1867-1946); a także Tadeusz Mazowiecki (1927-2013) - pierwszy premier III RP.
Z bogatą i wielowiekową historią Płocka związane są liczne budowle, stanowiące atrakcję turystyczną miasta. Ich opisy można znaleźć w internecie, na przykład tutaj. Wizytówką miasta jest bez wątpienia wysoki brzeg Wisły (dlaczego lewy brzeg Wisły jest niski i płaski, a prawy wznosi się w formie wysokiej skarpy?) zwany Wzgórzem Tumskimm na którym górują czerwone wieże Zamku Książąt Mazowieckich. Panorama tej części Płocka robi naprawdę niezwykłe wrażenie. Wśród wielu innych zabytków, na uwagę załsuguje przepiękny kompleks budynków (katedra i klasztor) Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w stylu neogotyku angielskiego. Płock jest głównym ośrodkiem (o zasięgu światowym) tego, liczącego nieco ponad 20 tys. wyznawców, Kościoła.
Jak każde szanujące się miasto Płock posiada Starówkę (rynek) oraz ładnie utrzymany deptak (ul.Tumska). W mieście znjduje się kilka muzeów, na których zwiedzanie przeznaczyć trzeba kilka dni - jeśłi chcemy rzeczywiście wzbogacić naszą wiedzę, nie tylko o Płocku, ake szerzej o świecie. Bardzo interesujące jest Muzeum Żydów Mazowieckich - małe, ale naprawdę sporo można się dowiedzieć, Muzeum Mazowieckie znajdujące się w pięknie odrestaurowanej i urządzonej kamienicy, z wielką makietą Płocka i licnymi secesyjnymi pokojami.
Jest też Płock ważnym ośrodkiem kultu Miłosierdzia Bożego. Choć mało kto o tym wie, to tutaj właśnie s.Faustyna Kowalska miała pierwsze widzenie Jezusa Miłosiernego. W kaplicy prowadzonej przez SS Miłosierdzia Bożego znajduje się obraz oraz relikwie Świętej.
Niestety w mieście znajduje się wiele zniszczonych i zrujnowanych kamienic, skarpa wiślana została oszpecona koszmarną konstrukcją amfiteatru, a rozciągające się poza obrębem starego miasta blokowiska stanowią wątpliwą wizytówkę miasta. Zastanawiająca jest obojętność z jaką traktowane są pozostałości architektury żydowskiej - pierwszy raz w życiu zobaczyłam nie na zdjęciu, ale w rzeczywisr=tości jak wyglądają kuczki (sprawdź czytelniku sam, coto jest). Szkoda, że za kilka lat śladu nie będzie po tej ciekawostce architektonicznej. Na zniszczenie skazane są również zabudowania poklasztorne zakonu Dominikanów - kościół jest własnością protestantów, ale co dzieje się z otaczającymi go, przepięknymi zapewne kiedyś, arkadami - nikogo nie obchodzi.
Jedna ze znanych budowli płockich stała się tłem obrazu Jana Matejki "Przyjęcie Żydów R.P. 1096r" (która?). To przed nią Książę Władysław I Herman z synami Bolesławem III Krzywoustym i najstarszym Zbigniewem przyjmują Żydów.
bottom of page